• Klasa integracyjna

• „Każdy ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczeństwie.”

M. Grzegorzewska

Pierwsze klasy integracyjne w Polsce powstały już w 1990 roku.

W naszej szkole, na dzień dzisiejszy powstało 16 oddziałów integracyjnych, w tym 2 oddziały integracyjne „zerówkowe”. Klasa integracyjna jest klasą liczącą od 15 do 20 osób, w której mogą uczyć się dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Liczba dzieci w klasie posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego może wynosić od 3 do 5 osób.

Z jakimi rodzajami niepełnosprawności możemy spotkać się w klasie integracyjnej w naszej szkole?

• dzieci wysoko funkcjonujące ze spektrum autyzmu
          • dzieci z Zespołem Aspergera
          • dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi
          • afazją
          • dzieci obniżoną możliwością intelektualną
          • dzieci z niedosłuchem.

Pozostali uczniowie w klasie to dzieci zdrowe.

W klasie integracyjnej wszyscy uczniowie realizują ten sam program, natomiast szczegółowe treści programowe są dostosowywane do indywidualnych możliwości i potrzeb każdego dziecka niepełnosprawnego. Wszystkie dostosowywania muszą być zgodne z zaleceniami poradni psychologiczno –pedagogicznej. Ocenianie uczniów musi być konsultowane pomiędzy nauczycielem wspomagającym, a nauczycielem przedmiotowym.

Integracja nie odbywa się jedynie na lekcjach lecz w każdym momencie wzajemnego przebywania dzieci ze sobą np. w czasie wycieczek szkolnych, wspólnych zabaw na przerwach, imprez klasowych itp.

Aby mówić o sukcesie klas integracyjnych, ważna jest wzajemna współpraca dwóch pedagogów, przebywających w jednej klasie. Takie osoby muszą się wspierać w działaniach, ufać sobie, słuchać się nawzajem, a przenigdy ze sobą rywalizować. Mała liczebność klas pozwala na pełną indywidualizację pracy dydaktycznej, stałe dostosowywanie treści programowych do możliwości ucznia, stopniowanie trudności zadań czy stosowanie ciekawych metod aktywizujących. Uczniowie zdrowi, przeciętni czy zdolni i ambitni wspierają się wzajemnie, pomagają sobie. Ważnym jest, że często swoim zachowaniem, odpowiednią postawą, motywują do pracy uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Ankiety prowadzone wśród rodziców naszej szkoły wykazują, iż dziecko uczące się na co dzień w klasie integracyjnej:

• Łatwiej nawiązuje kontakty z rówieśnikami
          • Ma dobry kontakt z osobami niepełnosprawnymi
          • Uczy się współpracować, zrozumienia i tolerancji
          • Ma większą możliwość korzystania z pracy nauczycieli
          • Ma większe zaufanie do nauczycieli
          • Na lekcjach jest bardziej skoncentrowane i dopilnowane
          • Ma możliwość radzenia sobie z własnymi trudnościami