• Regulamin

• Regulamin świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej Nr 98

z Oddziałami Integracyjnymi im. L. M. Montgomery

I. Cele i zadania świetlicy szkolnej.

Głównym celem pracy świetlicy jest zapewnienie opieki wychowawczej uczniom przed i po zajęciach szkolnych (cele szczegółowe zawarte są w Statucie Szkoły)

II. Założenia organizacyjne.

1. Świetlica jest czynna w godz. 07.00 – 17.30 w dni, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne w szkole.

2. Zakres zajęć świetlicy szkolnej w dni, w których nie odbywają się zajęcia dydaktyczne, określa Dyrektor.

3. Do świetlicy szkolnej przyjmowane są dzieci z klas I –VIII, których rodzice pracują, które dojeżdżają do szkoły i z innych powodów.

4. Opieką zostają objęci również uczniowie skierowani do świetlicy przez Dyrekcję szkoły (np. z powodu nagłej nieobecności nauczyciela) oraz uczniowie, którzy nie uczęszczają na lekcje religii lub etyki.

5. Rodzice są zobowiązani do przestrzegania godzin pracy świetlicy szkolnej i punktualnego odbierania swoich dzieci po skończonych zajęciach.

6. Kwalifikowanie i przyjmowanie uczniów do świetlicy dokonuje się wyłącznie na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców lub prawnych opiekunów dziecka w Karcie zgłoszenia dziecka do świetlicy.

7. W czasie przebywania w świetlicy dzieci mogą korzystać z telefonu komórkowego wyłącznie w celu kontaktu z rodzicami/opiekunami i jedynie za zgodą wychowawcy świetlicy.

8. W sprawach nieunormowanych niniejszym regulaminem wiążącą decyzję podejmuje Dyrektor szkoły.

III. Zasady funkcjonowania świetlicy szkolnej.

1. Świetlica realizuje swoje zadania wg rocznego planu pracy opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznej świetlicy układanego przez wychowawców na dany rok szkolny. Plan ten jest zgodny z planem wychowawczo-profilaktycznym szkoły.

2. Nadzór nad świetlicą sprawuje Kierownik świetlicy powołany przez Dyrektora szkoły.

3. Wychowawca świetlicy odpowiada wyłącznie za bezpieczeństwo dzieci, które zostały przyprowadzone do świetlicy lub zgłosiły się do niej same przed lub po lekcjach.

4. Wychowawcy świetlicy prowadzą rejestr obecności uczniów w świetlicy.

5. Zasady opuszczania świetlicy przez dziecko określają rodzice w Karcie zgłoszenia do świetlicy.

Dziecko poniżej 7. roku życia nie może samodzielnie opuszczać świetlicy oraz nie może być odbierane przez dziecko, które nie ukończyło 10. roku życia (zgodnie z przepisami Kodeksu ruchu drogowego)

6. Wszelkie zmiany dotyczące opuszczania świetlicy przez ucznia oraz wypisania ze świetlicy muszą być przekazane wychowawcy świetlicy na datowanym i podpisanym przez rodziców piśmie.

Osobom nieupoważnionym lub opiekunom w stanie nietrzeźwym dzieci nie będą przekazywane. Wychowawca wezwie innego opiekuna wymienionego w Karcie przyjęć.
          O takiej sytuacji będzie informowana Dyrekcja, Pedagog szkolny, a w szczególnych wypadkach policja.

7.  W przypadku braku pisemnej informacji od rodziców uczeń nie będzie mógł opuścić świetlicy.

IV. Zasady zachowania. Prawa i obowiązki uczestników zajęć świetlicowych.

Uczestnik zajęć świetlicowych stara się być uprzejmy wobec wychowawców i innych osób dorosłych oraz swoich kolegów, jest zdyscyplinowany, przestrzega higieny osobistej

Wychowanek ma prawo do:

•           właściwie zorganizowanej opieki,  korzystania z materiałów plastycznych, zabawek, gier, sprzętu              sportowego, księgozbioru,
          •           życzliwego traktowania,
          •           opieki wychowawczej,
          •           poszanowania godności osobistej,
          •           ochrony przed przemocą fizyczną i psychiczną,
          •           otrzymywania pochwał, nagród i wyróżnień.

Wychowanek jest zobowiązany do:

•             przestrzegania Regulaminu świetlicy,
          •             pozostawienia plecaka w wyznaczonym miejscu w sali,
          •            zgłoszenia się u wychowawcy po przyjściu do świetlicy i zawiadomienia, o każdorazowym opuszczeniu   świetlicy (także na boisku i w innych miejscach)
          • przestrzegania zasad współżycia w grupie,
          • współpracy w procesie wychowania; posłuszeństwa wychowawcom świetlicy,
          • pomagania słabszym, zgłaszania wszelkich wypadków oraz swojego złego samopoczucia,
          • dbałości o wspólne dobro, ład i porządek w świetlicy.

Każdy uczestnik zajęć świetlicowych może otrzymać nagrodę za: udział w konkursach, dobre zachowanie, przestrzeganie regulaminu i kulturę osobistą w postaci:

o          pochwały ustnej,

o          pochwały na piśmie do rodziców i wychowawcy klasy,

o          nagrody rzeczowej,

o          dyplomu.

Za nieprzestrzeganie zasad dobrego zachowania, naruszanie regulaminu,

dla uczestnika świetlicy przewidziane są następujące działania:

o          upomnienie ustne,

o          ostrzeżenie w obecności grupy,

o          pisemne powiadomienie rodziców i wychowawcy klasy o złym zachowaniu,

o          wnioskowanie o obniżenie oceny z zachowania.

Uczeń, którego zachowanie jest rażąco niewłaściwe lub zagraża bezpieczeństwu swojemu
          i innych dzieci (po wyczerpaniu wszelkich dostępnych szkole możliwości – rozmów
          z rodzicami, z wychowawcą, interwencji psychologa, pedagoga szkolnego), jest kierowany
          do Dyrektora szkoły w celu podjęcia dalszych kroków w sprawie korzystania ze świetlicy szkolnej.

V. Dokumentacja świetlicy.

W świetlicy szkolnej prowadzona jest następująca dokumentacja:

1.       Karty przyjęć dziecka do świetlicy szkolnej z aktualnymi danymi w celu komunikowania się w razie konieczności z rodziną/opiekunami dziecka,

2.         Regulamin świetlicy szkolnej,

3.         Roczny plan pracy opiekuńczo-wychowawczo-dydaktycznej