• Grupa Rekonstrukcji Historycznych Dzieci Mokotowa

        • Rok szkolny 2017/2018

          FESTIWAL GRZESIUKA

          Już po raz trzeci Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Dzieci Mokotowa" i nasza szkoła są Partnerami projektu "Festiwal Grzesiuka". W Parku Sieleckim znowu zabrzmiały takie utwory jak "Felek Zdankiewicz", "Apaszem Stasiek był", czy "Nie masz cwaniaka". W klimat przedwojennych Sielc zabrały nas takie wydarzenia trzeciego "Festiwalu Grzesiuka" jak - 100 lat od urodzin barda Czerniakowa i 100. Rocznica Odzyskania Niepodległości. W kapeluszu lub kaszkiecie, czerwonej apaszce, sukience z lat młodości babci i prababci świętowaliśmy wspólnie z artystami, muzykami i widzami. Powodów mieliśmy dużo, ale dwa z nich są prawdziwie istotne. 6 maja 1918 roku przyszedł na świat Stanisław Grzesiuk - pisarz, który dał świadectwo wydarzeniom w obozach koncentracyjnych i zamknął we wciągającej opowieści, historie przedwojennego Czerniakowa. Stanisław Grzesiuk - pieśniarz dzięki któremu szerokiej publiczności znane są przedwojenne piosenki i przyśpiewki. Stanisław Grzesiuk - człowiek, który zarażał dobrym humorem i żartem, wokół którego zawsze zbierali się ludzie łaknący uśmiechu i fantastycznych opowieści.

          W 1918 roku wydarzyło się także coś jeszcze. Naród polski wreszcie mógł zacząć mówić o swojej państwowości, suwerenności. Po wielu latach zaborów i szykan, Polska odzyskała Niepodległość. Niech żałuje ten, kto nie spotkał się z nami na Festiwalu Grzesiuka i nie świętował! 

          Jak wyglądaliśmy możecie zobaczyć na zdjęciach Pana Michała Ignara i Pani Małgorzaty Retkowskiej.

           

           

          Rok szkolny 2016/2017

          Noc Muzeów 2017 w Instytucie Pamięci Narodowej

           

          Już po raz drugi Grupa Rekonstrukcji Historycznych"dzieci mokotowa" brała udział w Nocy Muzeów 2017 na zaproszenie Instytutu Pamięci Narodowej. Elegancja, maniery, rodzinne życie codzienne oraz gry i zabawy dziecięce pozbawione elektronicznych gadżetów niezwykle podobały się osobom zwiedzającym IPN. Byli też tacy, którzy wyrazili chęć przyłączenia się do naszej Grupy. To była niezwykła noc w miejscu, gdzie chroni się pamięć o historii naszej Ojczyzny. Jak zwykle oprócz samego uczestnictwa mogliśmy zwiedzić to miejsce, zajrzeć w najtajniejsze zakamarki pilnie strzeżone przez wielu strażników, którzy witali nas z serdecznym uśmiechem. Obejrzeliśmy wystawy związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, Papieżem Janem Pawłem II i Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie. Naszym działaniom rekonstrukcyjnym towarzyszyli rekonstruktorzy odtwarzający postaci Legionów Piłsudskiego oraz Żołnierzy Wyklętych i ludności cywilnej. Wszystkich chętnych zwiedzających IPN przywoził jak zwykle zabytkowy autobus, a zdjęcia prezentujemy dzięki uprzejmości Pani Doroty Królik.

           

                

          ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

           

           APEL "CZARNA SUKIENKA" - 02.03.2017

          Z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KOBIET 8 Marca i kolejnej już Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego, Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Dzieci Mokotowa", przy współpracy z klasami V, przygotowali wspólnie apel p.t. "Czarna sukienka".

          Bardzo serdecznie dziękujemy:

          - Uczniom klas V, którzy stanęli na wysokości zadania i udowodnili, że mogą stanowić przepiękny zespół, a nawet wielki chór!

          Dziękujemy za Wasze galowe i czarne stroje, w których stanowiliście piękną, żywą scenografię.

          - Wychowawcom klas V., a w szczególności Pani Katarzynie Rozmus i Pani Ewie Berbeckiej;

          - Pani Łucji Marasek nauczycielce muzyki, która wcieliła się również w rolę solistki;

          - aktorom - rekonstruktorom z Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Dzieci Mokotowa". Szczególnie mamie naszych uczniów Pani Katarzynie Kiełbasińskiej z malutką Krysią w wózeczku i małą Sabinką i absolwentce Gabrysi Dobosz.

          - Dziękujemy naszym dorosłym rekonstruktorom z GRH "Dz. M.": Kierownik Świetlicy Pani Urszuli Smolnickiej, Panu Dyrektorowi Pawłowi Szajowskiemu i Pani Małgorzacie Retkowskiej;

          - konferansjerom - Kindze Krochmal i Antkowi Bortkiewiczowi;

          - solistom: Martynie Radzimskiej, Emilii Knedler, Szymonowi Czyż oraz ich Mamom za dostosowanie przekazanych strojów;

          - Panom Andrzejowi Kolad, Maciejowi Świtce i Dariuszowi Ziomek za obsługę techniczno-scenograficzną.

          - Państwu Annie i Grzegorzowi Kucińskim - ofiarodawcom ponad 100. metrów czarnego atłasu i tiulu do uszycia spódnic i krynolin.

          - Pani Krystynie Retkowskiej i Pani Agacie Książek, które uszyły suknie dla naszych rekonstruktorów.

          - Nauczycielce Pani Joannie Szerszeniewskiej, która użyczyła nam czarnej garderoby dla chóru.

          - Obsłudze szkoły, która pomogła nam w przygotowaniach do apelu i uprzątnięciu sali.

           

          Dziękujemy wszystkim pozostałym Nauczycielom i Uczniom, którzy pomagali nam w przygotowaniu widowni.

           Scenariusz, reżyseria i kostiumy Małgorzata Retkowska.

           

               

           

          ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

           

           

          VIII MARSZ NIEPOKONANYCH - 2.10.2016
          Już po raz drugi nasi rekonstruktorzy oraz ich rodzice wzięli udział w Marszu Niepokonanych upamiętniającym Powstańców Warszawy oraz ludność cywilną 1944 roku.

          Po raz drugi szedł z nami aktor rosyjskiego pochodzenia Ilja Zmiejew, którego możemy oglądać w wielu filmach historycznych i fabularnych.

          Serdecznie dziękujemy za pamięć następującym rekonstruktorom:
          Joannie Litkowskiej 6a, Natalii Litkowskiej 3e, Maurycemu Goss 6a, Zuzi Szerszeniewskiej 6d, Kindze Krochmal 6d, Stefanowi Kiełbasińskiemu 2e, Igorowi Kiełbasińskiemu 3a, Radkowi Kiełbasińskiemu 5b, Mariannie Bortkiewicz 3c, Antkowi Bortkiewicz oraz absolwentce naszej szkoły Gabrieli Dobosz.
          Serdecznie dziękuję za udział Rodzicom uczniów Pani Sylwii Borowskiej,Pani Katarzynie Kiełbasińskiej, Państwu Annie i Marcinowi Bortkiewicz oraz rodzeństwu naszych uczniów: Krysi i Lucynce Kiełbasińskim, Ernestowi i Tomkowi Bortkiewicz.
          Za pomoc w logistyce związanej z przewozem rekwizytów dziękujemy Państwu Szerszeniewskim


                     

          ZAPRASZAMY DO GALERII ZDJĘĆ

           

          Rok szkolny 2015/2016

          POKAZ MODY - DZIEŃ SĄSIADA zapraszamy do galerii zdjęć

          I FESTIWAL GRZESIUKA - 100 LAT MOKOTOWA zapraszamy do galerii zdjęć

          Na naszych Sielcach po raz pierwszy odbywał się Festiwal Grzesiuka. Stanisław Grzesiuk, to chłopak ulicy przedwojennej Warszawy, dzięki któremu do dzisiaj możemy słuchać "warsiawskich piosenek". Nasza Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Dzieci Mokotowa" została zaproszona do współtworzenia tego wydarzenia. Zostaliśmy więc jako szkoła Partnerem Festiwalu. Przygotowaliśmy Pokaz Mody, byliśmy żywą scenografią podczas wystawy pamiątek i zdjęć Stanisława Grzesiuka. Było bardzo klawo, a my czuliśmy się jak ferajna z Mokotowa.Razem z nami byli jak zawsze nasi rodzice i nauczyciele.

           

           

          DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH- apel szkolny  zapraszamy do galerii zdjęć

          71. Rocznica powrotu Ziemi Trzcianeckiej do Macierzy zaparaszamy do galerii zdjęć

          Na zaproszenie Dyrektor Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. W. Stachowiaka w Trzciance Pani Elżbiety Wiśnickiej przedstawiciele naszej GRH wzięli udział w 71. Rocznicy powrotu Ziemi Trzcianeckiej do Macierzy. Antek i Szymon poznali historię Polski sprzed 70-ciu lat zupełnie inną, niż ta, która dokonała się w centralnej Polsce. 

          Chłopcy wcielili się w role ludności Łemkowskiej i po powrocie opowiedzieli naszej grupie jak różne były koleje losu ludności cywilnej związane z utratą swoich domów i koniecznością osiedlania się w nowych, wyznaczonych odgórnie miejscach. Wojny pozbawiają ludzi życia i ich domów! Pamiętajmy o tym! 

           

          13.XII. 1981 STAN WOJENNYM W POLSCE zapraszamy do galerii zdjęć

          W dniu 30.XI, podczas zajęć Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Dzieci Mokotowa", młodzi rekonstruktorzy przygotowywali się do wzięcia udziału w Akcji Instytutu Pamięci Narodowej "13 grudnia - Warszawa Stanu Wojennego". Podczas zajęć Prezes Fundacji Edukacji Historycznej oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej Milicji Obywatelskiej i ZOMO Pan Michał Kępiński przybliżył uczniom specyfikę tamtych czasów oraz zademonstrował mundur i oprzyrządowanie oddziałów ZOMO.
          Wszyscy otrzymali oryginalne ulotki z tamtych czasów drukowane na powielaczu wyjaśniające symbol "OPORNIKA", wyrażającego opór przeciwko ówczesnej władzy rządzącej oraz kopię banknotu 100-tu złotowego z tamtego okresu.

                        

           

          KAMPANIA SPOŁECZNA IPN - "Zapal Światło Wolności".- zaparaszamy do galerii zdjęć

          Na zaproszenie Dyrektora Biura Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej wzieliśmy udział w Kampanii społecznej IPN -Zapal Światło Wolności.

           

          IPN zachęcał do upamiętnienia ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie 13 grudnia o 19.30 symbolicznej świecy w oknach  domów Warszawiaków.

           

          Kampania społeczna IPN nawiązuje do gestu solidarności, jaki w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wobec Polaków wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca. Na znak jedności z rodakami zapalił ją papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał także prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali.  Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić.

           

          13 grudnia wraz z rekonstruktorami Grupy Rekonstrukcji Historycznej Milicji Obywatelskiej i ZOMO, jeździliśmy ulicami Warszawy zabytkowym Ikarusem 280, kursującmy na trasie wytyczonej przez miejsca związane ze stanem wojennym. Podróżnych czekała wycieczka z komentarzem historycznym oraz koncert piosenek opozycyjnych i asze towarzystwo - dzieci i dorosłych wcielających się w role Warszawiaków z 1981 roku.

           

                    


          VII MARSZ NIEPOKONANYCH zapraszamy do galerii zdjęć

          W nocy z 3 na 2 października 1944 r. przedstawiciele KG AK płk Kazimierz Iranek-Osmecki "Jarecki" i ppłk Zygmunt Dobrowolski "Zyndram" podpisali w kwaterze SS-Obergruppenfuehrera Ericha von dem Bacha w Ożarowie Mazowieckim układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie. W dokumencie tym nie pada sformułowanie "kapitulacja". Powstańcy wychodzili do niewoli Niepokonani. Składając broń mieli zagwarantowane przez stronę niemiecką prawa jeńców wojennych, takie same uprawnienia otrzymali żołnierze AK, którzy dostali się do niemieckiej niewoli w czasie walk toczonych od początku sierpnia w Warszawie. Ludność cywilna dostała gwarancję, że nie będzie stosowana wobec niej odpowiedzialność zbiorowa.

          Siedem lat temu, Fundacja Edukacji Historycznej postanowiła upamiętnić zakończenie Powstania Warszawskiego, a swoją akcję nazwała - Marsz Niepokonanych.

          Nasza Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Dzieci Mokotowa" włączyła się w akcję i wcielając się w role ludności cywilnej z 1944 roku przeszła ulicami Warszawy od Placu Krasińskich do Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli. Było ciężko, ale daliśmy radę przy wsparciu rodziców, nauczycieli, policji. Szedł z nami znany aktor rosyjskiego pochodzenia mieszkający w Polsce Ilia Zmiejew i wielu rekonstruktorów z całej Polski.

           

             

           

           

           

           

          GRUPA REKONSTRUKCJI HISTORYCZNYCH "DZIECI MOKOTOWA"  zapraszamy do galerii zdjęć

           Grupa Rekonstrukcji Historycznych "Dzieci Mokotowa", to grupa osoób wcielających się w role historyczne, najczęściej mieszkańców Warszawy i Mokotowa. W swojej pasji łączymy elementy teatru, performensu i własnych emocji, a wszystko to opieramy na polskiej, tragicznej często historii Polski. Swoim świadectwem, żywą lekcją historii chcemy pokazać widzom i światu, że wojna jest okrutna, a kiedy dorośli wywołują wojnę, wówczas cierpi w niej najbardziej ludość cywilna i dzieci.

          MY NIE CHCEMY WIĘCEJ WOJNY!

          Przyłącz się do nas tak, jak w nasze działania włączają się dyrekcja i nauczyciele naszej szkoły, rodzice i ich znajomi oraz my, uczniowie i absolwenci.

          Działania nasze wspiera Agencja Artystyczna 'Retro-Pasje", która nieodpłatnie użycza nam kostiumów do wszystkich projektów, w których bierzemy udział.

          Bądź z nami Droga Koleżanko i Drogi Kolego, Szanowny Nauczycielu i Rodzicu. Zgłoś się do naszej opiekunki Pani Małgorzaty Retkowskiej i wspomóz nas w rozwijaniu naszych tetralnych i filmowych pasji, bo wielu z nas zagrało już też w fimach.

           

            

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 98 z Oddziałami Integracyjnymi im. Lucy Maud Montgomery
      • SEKRETARIAT: sekretariat.sp98@eduwarszawa.pl
      • 022 841-01-73
      • 00-785 Warszawa ul. A. Grottgera 22 Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych